Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii „Filozofia jako droga integralnego samorozwoju” – nowy i innowacyjny program studiów magisterskich


„Filozofia jako droga integralnego samorozwoju” – nowy i innowacyjny program studiów magisterskich

    W październiku uruchomiliśmy nie tylko nowy, ale też innowacyjny program studiów filozoficznych drugiego stopnia. Spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem ze strony naszej grupy docelowej – osób z wyższym wykształceniem, którzy niezależnie od wieku, chcieliby coś więcej rozumieć o sobie i świecie i doświadczyć filozofii jako drogi zintegrowanego rozwoju i ćwiczenia duchowego. Na studia wpisało się aż 30 osób!

Naszą nową propozycją chcemy odpowiedzieć na potrzebę zrozumienia i aktywnego funkcjonowania w ramach współczesnej kultury określanej przez badaczy zjawisk społecznych jako VUCA World oraz w ramach idei edukacji przyszłości skoncentrowanej na rozwijaniu tzw. kompetencji 4K. Akronim VUCA oznacza świat cechujący się zmiennością (volatility), niepewnością (uncertainty), złożonością (complexity) i niejednoznacznością (ambiguity). Natomiast wśród kluczowych w XXI wieku kompetencji, które pomagają stawić czoło takiemu światu, wymieniane są: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja.

Teoretycznym założeniem kierunku jest koncepcja filozofii rozumianej jako poszukiwanie egzystencjalnego sensu i mądrości. Taka wizja filozofii jest z jednej strony głęboko zakorzeniona w historii dyscypliny (m. in. w jej starożytnych źródłach, zwłaszcza koncepcji filozofii jako ćwiczenia duchowego), a z drugiej strony harmonijnie wpisuje się w kulturowo-społeczny kontekst studiów wskazany wyżej. Jest to też koncepcja filozofii otwartej na interdyscyplinarną współpracę z współczesnymi naukami przyrodniczymi, społecznymi i humanistycznymi które dostarczają narzędzi do zintegrowanego samorozwoju jednostki, m.in. w kontekście relacji interpersonalnych o charakterze prywatnym i zawodowym.

Nowa jest też forma realizacji kierunku. Zajęcia odbywają się w formie hybrydowej, tzn. część zajęć jest realizowana na zasadzie online-onsite (74% punktów ECTS), a część wyłącznie stacjonarnie w siedzibie Uczelni (trzy wybrane soboty w semestrze). Zajęcia w formie online-onsite odbywają się za pośrednictwem platformy MS Teams w dni od wtorku do piątku – co więcej, wyłącznie w godzinach popołudniowych.

Ważną nowością tego programu jest też nowa formuła – seminaria tutorialowe, krótkie (10 godzin), intensywne, zajęcia interaktywne w małych grupach studentów zainteresowanych określoną przez wykładowcę problematyką. Celem przedmiotu jest, oparta na sposobie, w jaki prowadzący sam uprawia filozofię, indywidualna pomoc studentowi w rozwoju zainteresowań filozoficznych - zarówno w wymiarze akademickim, jak i egzystencjalnym, a także pomoc w integracji akademickiego i egzystencjalnego wymiaru filozofowania. Seminaria tego rodzaju są do wyboru – trzy w każdym semestrze.